ترجمه متن و مقاله تخصصی

ترجمه متن و مقاله تخصصی اصولا ترجمه ای است که توسط یک فرد دارای تخصص در زمینه ی ترجمه انجام می شود و همه ی کلمات، اصطلاحات و لغات تخصصی موجود در متن را به صورت کاملا حرفه ای و تخصصی ترجمه می کند. با این حال مفهوم متون را تغییر نمی دهد و معنا و منظور متن تخصصی، کاملا رعایت می شود.
امروزه یکی از مهم ترین ابزاها و امکانات مهم برای انتقال علم و دانش و نوآوری ها، کسب و کار، ثبت سابقه های تحصیلی و یا به اشتراک گذاشتن دستاوردهای پژوهشی، مقاله نویسی است و چون درصد بیشتر این کارکرد ها بین المللی هستند می توان با انجام ترجمه های تخصصی توسط مترجمان متخصص در هر زمینه برای انتقال و حفظ و ثبت این نوع دستاورد ها کمک کرد.
امروزه با تخصصی شدن علوم در همه زمینه ها و رشته ها، همه ی مردم احساس نیاز بیشتری به مترجمین متخصص نسبت به قبل دارند.

به عنوان مثال، شما مقاله‌ ای به منظور درخواست پذیرشتان از دانشگاه‌ های معتبر برای نشریات علمی یا کنفرانس ‌های بین‌ المللی ارسال می‌ کنید که قرار است به عنوان بخشی از رزومه کاری یا پژوهشی شما ثبت شود، به نظر شما تا چه حد کیفیت و درست بودن ترجمه ی شما در پذیرش شما تاثیرگذار خواهد بود؟ کیفیت نامناسب مقاله می تواند دلیل رد شدن شما باشد و همین می تواند آینده ی تحصیلی و حتی کاری شما را کاملا تحت تاثیر قرار دهد.
در سال های قبل مترجم فقط به فردی گفته می شد که در رشته زبان انگلیسی تحصیل کرده بود و کاملا به لغات و واژگان زبان انگلیسی تسلط داشت و می توانست متون و مقاله ها را به سادگی از یک زبان به زبان دیگر ترجمه کند. در گذشته اصلا ترجمه متن و مقاله تخصصی قابل توجه عموم نبود و فقط یک ترجمه کلی و یک ترجمه ی تحت الفظی کافی بود.اما امروزه شرایط کاملا متفاوت است.
امروزه کتاب ها، متون و مقالات تخصصی، کاملا به صورت صد در صد تخصصی ارائه می شوند، بنابراین ترجمه متن و مقاله تخصصی و کتاب ها در هر رشته ای نیازمند افرادی است که تجربه های تخصصی در این زمینه ی را داشته باشند.


زمانی که بخواهید از مطالب و مقالات موجود در یک منبع خارجی استفاده کنید و یا مطلبی را از زبان فارسی به انگلیسی ترجمه کنید، می توانید به سایت های معتبری که ترجمه متن و مقاله تخصصی دارند نیز، مراجعه کنید. زیرا استفاده از ترجمه های کاملا تخصصی و با کیفیت ، امروزه امری ضروری است.
یک مترجم حرفه ای برای اینکه بتواند یک متن تخصصی را ترجمه کند باید روش ها و متد های خاصی را در ترجمه اش بکار ببرد که همه ی این روش ها نیازمند دانش و اطلاعات زیادی است.
اصولا تمام مترجمین متخصص در رشته های مختلف علاوه بر اینکه در زبان مقصد آموزش دیده اند، حداقل در یک رشته ی تخصصی مانند مهندسی، پزشکی و یا علوم انسانی دارای تحصیلات آکادمیک نیز هستند. این نوع ترجمه های تخصصی بسیار حساس هستند و در عین حال که زمان بر هستند سختی ها و دشواری های خاص خود را نیز دارند.
از مهمترین اهداف یک ترجمه متن و مقاله تخصصی، وضوح و دقت در ترجمه ی متن می باشد. نباید هیچ ابهامی در اینگونه ترجمه ها باشد زیرا در اینگونه متن های تخصصی به دلیل وجود حساسیت زیاد در مورد علم و دانش متن اصلی باید کلمات مناسب و درست تری بکار رود و به گونه ای باشد که علاوه بر اینکه متن به درستی ترجمه می شود از تکرار جملات نیز پرهیز شود که همین امر ترجمه متن و مقاله تخصصی را دشوارتر می کند و نیاز به مترجمان حرفه ای بیشتری می باشد.
با توجه به تجربه های اخیر، بهترین مترجم متخصص در هر رشته و زمینه، مترجمی است که در آن رشته تحصیل کرده باشد و تسلط بر ترجمه متن و مقاله تخصصی داشته باشد.

دانش و علم ترجمه

ترجمه یعنی داشتن مهارت برگرداندن لغات و عبارات یک متن از یک زبان به زبان دیگر با حفظ کیفیت متن اصلی.
عمل بازگردانی باید به گونه ای انجام شود که متن ترجمه شده کیفیت لازم را داشته باشد و به صورت کاملا روان و گیرا و با بهترین کیفیت انجام شود.
یک فرد مترجم، برای ارایه کردن یک ترجمه ی تخصصی و حرفه ای و همچنین با کیفیت، باید ۴ خصوصیات زیر را دارا باشد:

  1. داشتن علم کافی ازموضوع ترجمه
  2. داشتن علم کافی از زبان مبدا
  3. داشتن علم کافی از زبان مقصد
  4. داشتن مهارت کافی برای انجام عمل انتقال مطالب

ترجمه عالی علاوه برداشتن تسلط فرد مترجم بر قواعد و ادبیات زبان مبدا و زبان مقصد نیازمند دانش کافی مترجم در مورد موضوع متن اصلی که در حال ترجمه است، می باشد. متن باید به گونه ای ترجمه شود که مفهوم و پیام اصلی متن تخصصی، به اضافه ی فرم متن (شکل بیان) تا حد امکان حفظ شده باشد و این عمل جز در گرو دانش، مهارت و تجربه کافی مترجم امکان پذیر نیست.
بطور خلاصه می توان گفت بدلیل اینکه همواره علم در حال تغییر می باشد و واژه ها و اصطلاحات و مطالب جدیدی به آن اضافه می شود، مترجم بطور مداوم با چالش های گوناگونی در ترجمه ی اینگونه متون روبرو می شود .در واقع ترجمه متن و مقاله تخصصی علمی همواره یک چالش است و فرد مترجم باید روشن و دقیق بودن سبک نگارش خود را نیز به مهارت های خود اضافه کند.

اگر زمان، هزینه و کیفیت ترجمه متن و مقاله تخصصی برای شما مهم است و به دنبال مترجم متخصص برای ترجمه هستید، توصیه ی ما به شما این است که به سایت ترجمه لند مراجعه کنید. این سایت دارای مترجمان کاملا حرفه ای و متخصص در هر رشته می باشد که خدمات ترجمه ی متون تخصصی را توسط مترجمان متخصص در رشته ی مرتبط با بهترین کیفیت ها انجام می دهند.
شما می توانید با اطمینان کامل ترجمه متن و مقاله تخصصی خود را در ترجمه لند سفارش دهید تا مترجمان با استعداد و مجرب ما در اسرع وقت ترجمه ی تخصصی شما را شروع کنند.
مترجمان این موسسه دارای تجربه ی کافی برای ترجمه متون در تمامی حوزه ها و رشته ها می باشند و ترجمه مقاله، کتاب، وب سایت ها و بروشور ها نیز در این مرکز توسط مترجمان متخصص انجام می شود.
وبسایت ترجمه لند یکی از برترین وب سایت های ترجمه ی انلاین در ایران می باشد. برای سفارش ترجمه متن و مقاله تخصصی لطفا اینجا کلیک کنید.

ثبت سفارش ترجمه